Projekty

Spolupracujeme s firmami, verejnosťou, školami na projektoch, ktoré pomáhajú chrániť životné prostredie a hodnoty v spoločnosti. Motivujeme, vzdelávame, podporujeme, radíme a vydávame publikácie. 

Green Bin

Ak ste doteraz doma nevedeli, do akej farby koša zahodiť plechovku alebo polystyrénový obal z jedla, s odpoveďou vám pomôže naša bezplatná mobilná aplikácia Green Bin. Mobilná aplikácia Green Bin okrem navigácie pre bežný domáci odpad ponúka aj informácie o tom, kam odovzdať špecifický odpad. Ukáže, kde sa nachádza najbližší zberný dvor alebo predajňa, v ktorej môžete odovzdať starú elektroniku, stavebný odpad alebo lieky po dátume spotreby.

V roku 2018 sme pridali navigáciu pre ďalšie komodity, a to pre použitý kuchynský olej a mobilné telefóny. 

Aplikáciu Green Bin je možné  si bezplatne stiahnuť cez App Store alebo prostredníctvom Google Play. Dúfame, že aplikácia prispeje k tomu, že sa zvýši počet kilogramov, ktoré Slováci vytriedia a nechajú zrecyklovať. V dnešnom svete neexistuje odpad, všetko sú to cenné suroviny.

Green Day

Od roku 2014 každoročne organizujeme festival udržateľnosti Green Day venovaný všetkým, ktorí sa zaujímajú o to ako žiť ekologickejšie. Posledný  Green Day sa konal v Bratislave 28. septembra 2018 na Fakulte architektúry STU v rámci Svetového týždňa zelených budov a Európskeho týždňa mobility. Čakajú na vás súťaže, ochutnávky, prednášky, líčenie ekologickou kozmetikou alebo možnosť si vyskúšať jazdu na elektromobile. Na Green Day sa môžete dozvedieť ako si postaviť ekologický dom, ako sa zapojiť do bedničkového systému a podporiť lokálnych farmárov, alebo mnoho zaujímavého o živote včiel a vtákov v mestách. Návštevníci  sa dozvedia viac o environmentálnych témach akými sú napríklad obnoviteľné zdroje energii, klimatická zmena, šetrenie energii, triedenie odpadu, šetrenie vody, udržateľná architektúra alebo ochrana biodiverzity.

OSCE Day Workshops

Sme súčasťou globálneho projektu Open Source Economy Days (OSCE) Days venovaného hľadaniu „open source“ riešení, ktoré podporujú obehovú ekonomiku. Spolu s takmer 100 študentami štyroch vysokých škôl v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach a Prešove sme sa pridali k viac ako sto skupinám v 73 mestách sveta, ktoré napomáhajú rozvoju otvorených a opätovne použiteľných nástrojov a riešení, ktoré podporujú zmenu smerom k udržateľnejšej globálnej ekonomike. Tradíciu sme začali v roku 2019 nasledovnými workshopmi:

  • 20.2.2019 Bratislava, Paneurópska vysoká škola

  • 19.2.2019 Banská Bystrica, Univerzita Mateja Bela 

  • 19.2.2019 Košice, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika

  • 19.2.2019 Prešov, Filozofická fakulta Prešovskej univerzity

Green Stories

Seriál vzdelávacích knižiek Green Stories s príbehom malého dievčatka Lesanky je určený pre deti materských a základných škôl. Projekt sme podporili s partnermi aj rôznymi doplnkovými aktivitami (napr. zber starých mobilov, súťaže, metodické príručky pre učiteľov). Doteraz sme pripravili 3 detské knihy na témy: 

  • elektroodpad a mobilné telefóny

  • ochrana vody a vodných tokov

  • bezpečnosť cestnej premávky

Oslovili sme viac ako 3 000 základných škôl, škôlok a materských centier prostredníctvom e-mail newslettrov. Viac ako 600 škôl si materiály stiahlo a okolo 1500 detí aktívne pracovalo s témami v rámci vyučovania. 

© 2020 EKOrast